Jump to content

Pinned Tutorial Instalare Invision Power Board (Ipb) 3.x


justMe.

Recommended Posts

Am făcut acest tutorial pentru cei care încă mai au dificultăţi în instalarea platformei Invision Power Board (deşi procedura este aproximativ aceeaşi şi pentru alte platforme web, precum: SMF, phpBB, XenForo, MyBB, WordPress etc).

Pentru început avem nevoie de datele FTP ale domeniului pe care le-am primit atunci când am dat comandă de hosting (un domeniu, un user şi o parolă) şi de programul File Zilla:

Ju4nw.png

C7Ai9.png

Deschidem fişierul public_html. Atenţie: dacă dorim ca forumul nostru să fie gen: domeniulmeu.ro/forum, în fişierul public_html trebuie să facem un nou fişier, numit forum, în care vom uploada fişierele.

Acum deschidem folderul primit de la IPS care conţine fişierele necesare. Intrăm în folderul upload, după care selectăm toate fişierele existente acolo şi le trecem în File Zilla:

eXkrp.png

Şi vor începe să se uploadeze:

PDj3N.png

Când se vor urca toate fişierele, va scrie "Status: Directory listing successful" în căsuţa de sus.

Acum, intrăm pe adresa forumului şi vom avea aşa ceva: (în cazul IPB 3.1 sau 3.2):

2RkiE.png

Dăm click pe next, unde vom avea următoarea căsuţă. Aici, facem click pe căsuţa din dreptul "agree to the license agreement", după care facem click pe "Next":

IgrVD.png

XwWAw.png

5DMcf.png

17Q6R.png

N5zWj.png

După dăm click pe "Start Installation", aşteptăm până se instalează şi atât.

Pentru orice nelămuriri vă rugăm să postaţi aici!

Link to comment
Share on other sites


×
×
  • Create New...