Jump to content

Pinned [IPB - Tutorial] Instalare Skin / Temă


justMe.

Recommended Posts

Dupa descărcarea temei oriunde în calculatorul tău, în directorul temei se găsesc 2 / 3 fişiere cu terminaţia xml.gz ( numele-temei.xml.gz / images-tema.xml.gz replacements-tema.xml.gz )

Ne logăm în panoul de administrare ( AdminCP ) al forumului şi urmăm -> Look & Feel --> Import Skin Set

Y92BA3a.png

- Import Skin Set :

Pasul 1. Apăsăm butonul 'Răsfoieşte' pentru a alege o temă din calculator
Pasul 1.1. Putem pune un link către o arhivă online către tema noastră
Pasul 2. Stabilim numele pe care tema noastră să o aibă
Pasul 3. Alegem dacă dorim să dăm upgrade la o temă existentă ( dacă nu doriţi să daţi upgrade , nu bifaţi căsuţa )
Pasul 4. Putem alege o anumită temă de unde tema pe care o urcăm să-şi extragă setul de imagini de care aceasta are nevoie ( Dacă urcaţi o temă nouă , de preferat e să o lăsăm pe - None - )
Pasul 5. După ce am urmat toţi paşii de mai sus , apăsăm butonul 'Import Skin Set'

lNLVDp7.png

- Import Image Set :

Pasul 1. Apăsăm butonul 'Răsfoieşte' pentru a căuta setul de imagini în calculatorul nostru
Pasul 1.1. Aici putem introduce un link către o arhivă online cu setul de imagini pe care dorim să-l importăm 
Pasul 2. Aici putem seta o denumire a setului de imagini în care se vor introduce toate imaginile respectivei teme după importare ( De preferat este să puneţi aceeaşi denumire ca şi la numele temei pentru a nu exista confuzii / complicaţii )
Pasul 3. 'Apply To Skin Set' este pentru a 'repune' peste un alt set de imagini ( De preferat e a se lăsa pe - None - )
Pasul 4. După ce am urmat toţi paşii de mai sus , apăsăm pe butonul 'Import Skin Set'

RzACO1f.png

- Import Replacements :

Pasul 1. Apăsăm butonul 'Răsfoieşte' pentru a căuta setul de 'înlocuitori' ai temei ( Bineînţeles dacă aceştia există în posesia dumneavoastră )
Pasul 1.1. Aici putem introduce un link către o arhivă online ce conţine setul de înlocuitori ai dumneavoastră
Pasul 2. 'Apply To Skin Set' este de preferat să alegeţi de obicei fişierul care are deja denumirea temei dumneavoastră
Pasul 3. După ce ne-am asigurat că am urmat toţi paşii de mai sus , apăsăm 'Import Replacements'

xKNXyex.png

După ce am urmat toţi paşii de mai sus va trebuii să intrăm din nou la Look & Feel pentru a activa tema ( pentru a o scoate de pe 'Hidden' )

3uA7WiS.png

Link to comment
Share on other sites


×
×
  • Create New...